خط قرمز آرایش در بارداری

danestaniha1

 

عوامل متعددی در سقط جنین یا بروز نقایص مادرزادی نقش دارند. اما برخی از این عوامل برای ما ناشناخته یا کمتر شناخته شده اند. یکی از عوامل موثر در ایجاد این مشکلات که خانم ها کمتر به آن توجه می کنند، استفاده از کرم های آرایشی یا محصولات زیبایی متعددی است که در آرایشگاه ها به خانم ها توصیه می شود. برخی از این کرم ها حاوی ترکیب هایی هستند که می توانند به جنین آسیب برسانند. اگر قصد بارداری دارید یا در حال حاضر باردار هستید، هیچ کرم و دارویی را بدون مشورت با پزشک خود استفاده نکنید

.
داروهایی که برای پوست و مو به کار می روند 3 نوع موضعی، خوراکی و تزریقی دارند. درمورد داروهای موضعی این احتمال وجود دارد که مواد موجود در آنها از طریق استعمال پوستی جذب بدن شوند و چنانچه این مواد برای جنین خطرناک باشند، باعث مرگ یا نقایص مادرزادی در جنین خواهند شد. به همین دلیل توصیه شده است در دروان بارداری از این ترکیب ها استفاده نشود. مثلا استفاده از کرم های حاوی ترتینوبین که معمولا برای لایه برداری و جوانسازی پوست، درمان جوش ها و جوشگاه ها تجویز می شود، در دوران بارداری ممنوع است زیرا به راحتی جذب می شود و در رشد جنین اختلال ایجاد می کند. اما کرم های لایه بردار حاوی اسید میوه یا AHA منعی ندارند به شرط آنکه پوست به خوبی در مقابل آفتاب محافظت شود تا لک بارداری تشدید نشود. مصرف برخی از ترکیب های شیمیایی مانند هیدروکینون و روزورسینول نیز که به عنوان داروی ضد لک و به طور موضعی استفاده می شوند در دروان بارداری ممنوع است . به همین دلیل اگر خانمی دچار لک دوره بارداری است، باید دارویی مصرف کند که فاقد هیدروکینون باشد: مانند محلول یا کرم ویتامین C و ضد آفتاب های فیزیکی
به خانم های باردار ضد آفتاب های شیمیایی توصیه نمی شود تا هیچ ماده شیمیایی ای از راه پوست جذب بدن نشود و خطری جنین را تهدید نکند. به خانم هاي باردار توصيه اكيد به مصرف ضد آفتاب مي شود ولي از نوع فيزيكال آن زيار مصرف ضد آفتاب فيزيكال نقش مهمي در كاهش ايجاد لك هاي دروان بارداري( ملاسما )مي شود پلینگ نیز گاهی با استفاده از اسید میوه و گاهی باتری کلرو استیک اسید انجام می شود که استفاده از آن در دوران بارداری مشکلی ایجاد نمی کند
دسته دوم، داروهای خوراکی هستند که می توان به چند داروی بسیار مهم در بین آنها اشاره کرد که در دوران برخی بیماری های خاص پوستی استفاده می شوند. یکی از اینداروها «ایزوترتینوبین» یا «آکوتان» نام دارد که برای درمان جوش های صورت به کار می رود. فردی که از این دارو استفاده کرده است نباید به هیچ وجه تا حدود 3 ماه بعد از قطع آن باردار شوند زیرا یکی از مهم ترین داروهای خطرناک برای جنین است و می تواند باعث نقص عضو در آن شود. یکی از داروهای خوراکی مهم دیگر «فیناستراید» است. مصرف این دارو برای خانم های باردار ممنوع است . زیرا می تواند اختلال مهمی در جنین و جنسیت آن ایجاد کند. خانم هایی که فیناسترادی مصرف می کنند، تا 6 ماه پس از قطع مصرف این دارو نباید باردار شوند.
شرکت های سازنده داروهایی مانند بوتاکس توصیه می کنند خانم ها در دوران بارداری از این مواد استفاده نکنند زیرا اگر به هر دلیلی مشکلی برای جنین ایجاد شود انگشت اتهام متوجه کارخانه سازنده محصولات تزریقی زیبایی است و آنها را بد نام می کند اما خیلی وقت ها تزریق دوز مناسب وبوتاکس استاندارد و با کیفیت در خانمی که از بارداری خود اطلاعی نداشته مشکلی ایجاد نکرده است. با این حال بهتر است خانم ها در این دوران و حتی دوران شیردهی از تزریق بوتاکس یا سایر ژها، فیلرها و پر کننده ها خودداری کنند.

لیزر یک نور است که عمق نفوذ آن داخل پوست بیشتر از چند میلی متر نیست بنابر این استفاده از آن در دوران بارداری از نظر علمی هیچ اشکالی ندارد اما با توجه به اینکه اگر به هر دلیلی مشکلی در جنین به وجود بیابد ممکن است آن را به لیزر ارتباط بدهند، شرکت های سازنده دستگهاهای لیزر توصیه می کنند در دوران باردرای از لیزر استفاده نشود.
درم ابریژن کار بسیار دردناکی است و به تزریق داروهای بی حسی نیاز دارد بنابر این خانم های باردار به هیچ وجه نباید این کار را انجام دهند اما در مورد میکرودروم ابریژن مشکل خاصی وجود ندارد و می توان به صورت ملایم از آن استفاده کرد.
کرم های مرطوب کننده معمولی حاوی عناصر لایه بردار نیستند ولی کرم هایی که پوست را تحریک و پوسته ریزی ایجاد می کنند، ممکن است حاوی ترئینوبین یا رتینول باشند بنابر این بهتر است از آنها استفاده نشود. خانم های باردار باید در مورد تمام کرم های مصرفی خود با پزشک متخصص پوست مشورت کنند.