درباره خطرات تکنیکهای زیبایی ناخن بیشتر بدانیم

 درباره خطرات تکنیکهای زیبایی ناخن بیشتر بدانیم

 

امروزه دیده می شود که بسیاری از خانمها برای زیبایی ناخن, کارهایی بر روی ناخنهای خود انجام می دهند که از جمله آنها می توان به کاشت ناخن, سوهان زدن و مانیکور اشاره کرد. انجام این تکنیک ها, درست است که زیبایی به دست و ناخن می ببخشد ولی گاهی خطراتی در پی خواهد داشت. خوب است درباره تکنیکهای زیبایی ناخن بیشتر بدانیم.

 


با وجود اینکه سطح روی ناخن از بافت سختی تشکیل شده است, ولی این بافت زنده است و به آهستگی رشد می کند. معمولا افرادی تمایل به اعمال زیبایی ناخن دارند که ناخنهایی شکننده دارند. شکنندگی ناخنها, علاوه بر عوامل فیزیکی مانند رطوبت زیاد, دلایل تغذیه ایی نیز دارد. کمبود موادی در بدن میتواند باعث شکنندگی ناخن می شود مانند فقر آهن, کمبود اسیدفولیک, بیوتین, B12 و روی. افرادی که به دلیل کمبود آهن, اسید فولیک و بیوتین ناخنهایی سست و شکننده با گوشه هایی ریش شده دارند, باید علاوه بر تامین این مواد در برنامه غذایی خود, ناخنهای خود را همیشه چرب نگه دارند و مراقب باشند به انگشتانشان ضربه ناگهانی وارد نشود. شغلهایی مانند تایپیست ها که مرتبا به نوک انگشتانشان ضربه وارد می کنند باید بیشتر از افراد دیگر مراقب سلامت ناخنهای خود باشند.


ناخن دست بین 9 ماه تا یک سال و ناخن پا بین یک سال تا 18 ماه طول می کشد تا از محل رویش به نو برسد. از آنجاییکه این مدت, زمانی طولانیست, بیماریهای مربوط به ناخن نیز دیر خوب می شوند. پس باید مراقب سلامت ناخنهای خود باشیم.


اولین اقدامی که برای زیبایی ناخن انجام می شود, لاک زدن است. ممکن است لاک ضرری برای سلامت ناخن نداشته باشد ولی استفاده از موادی مانند استن و لاک پاک کن ها به سطح ناخن آسیب می رسانند و آنها را شکننده می کنند. استفاده از ناخنهای مصنوعی روشی دیگر برای زیبا به نظر رسیدن آنهاست. پزشکان معتقند چسبی که برای چسباندن ناخنهای مصنوعی بر روی ناخنهای طبیعی استفاده می شود, برای سلامت ناخنها مضر است. این نوع چسب از ماده ای سمی تشکیل شده است مستقیما کراتین ناخن را از بین میبرد و موجب از بین رفتن سطح ناخن و نازک شدن و شکننده شدن آن می شود. ناخنهای مصنوعی از صمغ آکریلیک ساخته می شوند که این ماده باعث تحریک بافت اطراف ناخن می شود و در بعضی موارد, ابتلا به اگزما را در پی خواهد داشت. محققان معتقدند سبب ایجاد عفونتهای باکتریایی نیز می شوند.


سوهان زدن ومانیکور نیز درطولانی مدت باعث سست شدن وشکنندگی واز بین رفتن قوام ناخن می شود و اگر تعداد دفعات کوتاه باشد شادابی ناخن برگشت پذیر است اما در صورتی که این اعمال به طور طولانی مدت انجام شود ، ممکن است تخریب بافت ناخن دائمی باشد و درمان های دارویی نیز جواب ندهد.
این روش تنها به افرادی که بدو تولد ناخن نداشته اند ویا مبتلا به بیماری های همراه با عدم رشدناخن هستند ، توصیه می شود . در مواردی که ناخن بر اثر تروما ،تصادف ویا جراحی از بین رفته باشد نیز کاشت آن مانعی ندارد ولی در کل برای انجام اعمال زیبایی توصیه نمی شود .


نتایج تحقیقات اخیر محققان علوم پزشکی همچنین حاکی از آن است که استفاده از ناخنهای مصنوعی خطر ابتلا به سرطان پوست را نیز افزایش می دهد زیرا برای محکم کردن این نوع ناخن ها از لامپ هایی با نور ماورای بنفش استفاده می شود که به شدت برای سلول های پوستی خطرساز هستند