بالا چشم شما ابروست ؟

 

81876926

ابرو مژه در زيبايي چهره نقش موثري دارند ولي جدا از نقش زيبايي، كاركردهاي مهم ديگري نيز دارند؛ ابرو با قوس خود از ورود عرق و باران به چشم ها جلوگيري مي كند و مژه ها نيز در جلوگيري از ورود گرد و خاك به چشم كارايي دارند.

 
سپريو در برابر گرد و غبار
. اصول اوليه كاشت مژه و ابرو با كاشت موي سر يكسان است تنها تفاوت در ظرافت فوق العاده اين عمل در ابرو و به ويژه مژه هاست.


موچين و تتو، دشمن مژه و ابرو
در حال حاضر 90 درصد متقاضيان كاشت مژه و ابرو خانم هايي هستند كه بيماري خاصي ندارند و تنها از مدل ابروهايشان راضي نيستند و تمايل دارند ابروهايشان يك رديف پهن تر شود و يا دم ابروهايشان را كمي بالاتر برده و يا قوس ابرو را كمي بيشتر كنند. گاهي خود افراد طرح ابروي خود را تتو كرده اند ولي دوست دارند روي آن مو بكارند. در ضمن بعضي از خانم ها تمايل دارند براي اصلاح ابروهايشان از موچين استفاده كنند؛ اين كار پس از چند سال ريشه موها را ضعيف كرده و باعث طاسي ابروها به ويژه دم ابروها مي شود. گروه ديگر، خانم هايي هستند كه براي رفع كم پشتي يا نازكي ارثي موهاي ابرو چندين بار تتو كرده اند و اين تتو كردن هاي زياد سبب از دست رفتن كلي موهاي ابرو شده است؛ همچنين تتوي لبه پلك مي تواند باعث ريزش مژه ها شود.


قسمتهای مختلف ابرو
ابروي خانم ها قوس بيشتري نسبت به ابروي آقايان دارد و ابروي آقايان اغلب تخت است. طول هر ابرو چهار تا پنج سانتي متر است و از سه قسمت تشكيل شده است.
- سر ابرو كه اولين قسمت ابرو بوده و طول آن يك سانتي متر است. جهت رشد موها در اين قسمت، عمودي و رو به بالاست.
- قسمت اصلي ابرو كه طول آن دو تا سه سانتي متر است و تنه ابرو ناميده مي شود پهن ترين قسمت ابروست و تراكم موها در اين قسمت بيشتر است. موها در اين قسمت به صورت متقاطع و يا ضربدري رشد مي كند.
- دم ابرو و قسمت انتهايي ابرو كه طول آن يك سانتي متر و باريك تر از نقاط ديگر است اين قسمت كم تراكم ترين قسمت ابروست. موهاي دم ابرو نازك بوده و جهت رشد آنها افقي و مايل به پايين است ولي بيشتر خانم ها تمايل دارند دم ابرو در امتداد تنه ابرو قرار بگيرد.


دلايل نقص ابرو و مژه
- جراحت يا بريدگي در ابرو يا پلك در حين تصادف رانندگي و يا حوادث ضمن كار در اين گونه موارد حداقل بايد شش ماه تا نه ماه صبر كرد تا پوست ناحيه كاملا التيام پيدا كند و تا همين فاصله ممكن است موهاي طبيعي رشد كنند و نيازي به كاشت نباشد.
- جوشگاه يا اسكار جراحي قبلي در ناحيه ابرو يا پلك؛ براي مثال جراحي براي برداشتن يك تومور بدخيم از وسط ابرو يا پلك.
- سوختگي هاي حرارتي، شيميايي و يا الكتريكي
- تريكوثلوماني يا اختلال وسواس اجباري، اين بيماران به دليل اضطراب زياد دائما در حال كندن ابرو و مژه و يا موهاي سر هستند. در مورد اين عده عمل كاشت نبايد تا كنترل كامل بيماري انجام شود.
- بيماري هاي داخلي مانند كم كاري تيروئيد؛ البته در صورتي كه درمان بيماري با دارو ممكن نباشد.
- ريزش موي سكه اي البته اين نوع ريزش با مصرف دارو به مدت طولاني درمان مي شود ولي افرادي نيز هستند كه پس از مصرف دارو بهبود نمي يابند.
- بيماري هاي پوست و مو از مانند لوپوس پوستي؛ البته اين بيماري ها نادر هستند و افراد مبتلا بايد تحت نظر متخصص پوست و مو معالجه شوند و در زماني كه بيماري كاملا بهبود يافته اقدام به كاشت كنند.
- استفاده طولاني مدت از مژه هاي مصنوعي مي تواند باعث ريزش مژه ها شود.

روش كاشت ابرو
- در اين عمل تحت بي حسي موضعي نواري به عرض يك سانتي متر و طول پنج سانتي متر از پشت سر برداشته مي شود؛ از يك نوار 400 گرافت شامل يك تا دو تار مو توليد مي شود.
- با استفاده از ميكروسكوپ چربي ها اضافي از دور گرافت برداشته مي شود كه تا حدامكان گرافت هاي نازك توليد شود. مشكل گرافت هاي ظريف آسيب پذير بودن آنهاست بايد كاشت با ملايمت هر چه تمام تر انجام شود تا فشاري به ريشه موها وارد نشود. بايد مراقب بود گرافت ها خشك نشوند.
- براي كاشت موها ابتدا با ابزار ظريف در محل كاشت شكاف هاي نيم ميلي متري با زاويه حاده ايجاد مي شود؛ بايد زاويه شكاف ها به حدي باشد كه موهاي كاشته شده روي پوست بخوابد.
- معمولاً گرافت هايي كه شامل يك تار مو هستند در حاشيه و گرافت هايي كه شامل دو تار مو هستند در قسمت پهن ابرو كاشته مي شوند.

قبل از كاشتن، بخوان !
- قبل از كاشت ابرو بايد درباره مراحل عمل و نحوه آن با افراد صحبت و به آنها گفته شود كه هدف از كاشت ابرو ترميم ابروهاست به ايجاد ابروهايي كاملا بي نقص و زيبا.
- كاشت ابرو عمل بسيار ظريفي است و به دليل اينكه ابرو كالا در معرض ديد است موها بايد در فاصله اي نزديك كاشته شوند تا كاملا طبيعي به نظر برسد؛ البته مي توان در جلسه دوم و سوم كاشت ابرو اين فاصله را كمتر كرد ولي هيچ وقت مانند ابرو كاملاً طبيعي نمي شود؛ بنابراين توصيه مي شود قبل از كاشت، تتو انجام شود زيرا اين عمل تا حد زيادي مي تواند فاصله ها را مخفي كند.
- خانم هايي كه از تتوي خود خسته شده و مي خواهند آن را با ليزر جراحي پاك كنند بايد اين كار را حداقل سه ماه قبل از كاشت ابرو انجام دهند.
- اگرچه معمولاً از موهاي ظريف پشت گوش براي كاشت ابرو استفاده مي شود ولي بايد در نظر داشت چون موهاي كاشته شده از لحاظ ويژگي هاي ظاهري مانند رنگ، ضخامت، صاف يا مجعد بودن و ميزان رشد مو با موهاي قبلي ابرو فرق مي كنند؛ بنابراين تا حدي ناهمگوني بين آنها و موهاي قبلي مشاهده مي شود.
- به طور كلي افراد كلي افراد مبتلا به اختلال خود زشت بيني بهتر است قبل از هر گونه عمل زيبايي از قبيل كاشت ابرو و مژه با پزشك مربوطه مشاوره كنند زيرا اين افراد نسبت به چهره خود رضايت نداشته و معمولاً جراحي هاي متفاوت انجام مي دهند كه از آن هم رضايت ندارند.