درباره ریزش مو بیشتر بدانیم

IMG11122366

 

ریزش مو
از علل اصلي ريزش حاد موي سر استرس، كم خوني، كمبود آهن، كاهش وزن ناگهاني، سابقه جراحي و مدت زماني بعد از سقط يا زايمان است كه با داروهاي تقويتي، آهن و گذشت زمان بر طرف مي شود. اما اگر با وجود اين درمان ها نازكي و يا كم پوشتي مو ادامه پيدا كند، بيمار بايد از نظر اختلالات هورموني مثل عملكرد تيروئيد و كيست تخمدان بررسي شود.

 

در اين موارد مصرف داروهايي حاوي آهن فريتين به رفع ريزش مو كمك مي كند. اما زماني كه ريزش مو جنبه ژنتيكي داشته باشد (دقت داشته باشيد اين ژن از جانب پدر يا مادر قابل انتقال است و ممكن است در چند نسل نهفته باشد) دارو درماني كمكي نمي كند و توصيه مي كنيم از درمان هاي مناسب استفاده شد. چنانچه درمان هاي دارويي تأثيري بر رفع مشكل نداشت، بايد از درمان هاي غير دارويي مثل كاشت مو استفاده كرد.

 

ریزش موی مردانه
ريزش مو انواع مختلف دارد اما شايع ترين آن در آقايان، ريزش تيپ مردانه است كه براساس آن موهاي قسمت جلوي سر تا قسمت وسط آن از حالت ضخيم به شكل كركي و نازك در مي آيد و در اين موارد بايد از محلول هاي موضعي استفاده شود. اما راه ديگر جبران كمبود املاح مفيد است كه اين كمبود را از طريق گرفتن شرح حال فرد و اطلاع يافتن از رژيم غذايي او و انجام آزمايشات مربوطه قابل بررسي است. بهترين راه رسيدگي به اين موارد، مراجعه به پزشك متخصص پوست و مو است.

ریزش مو در زنان بعد از زایمان
در اكثر زنان بعد از زايمان به علت كاهش ترشح برخي هورمون ها و كم خوني ريزش مو بين 6 تا 9 ديده مي شد. مصرف مكمل هاي روي و آهن در كاهش ريزش و كاهش نمود ريزش مو موثر است. استفاده از دارو ضروري نيست و گذشت زمان و طي شدن اين دوران مهمترين راه درمان به شمار مي رود. در صورتي كه بعد از 9 ماه ريزش مو ادامه پيدا كرد نياز به بررسي هاي بيشتري وجود دارد.

 

21408893347414910888247193237422316493ریزش موی سکه ای
اين بيماري خود ايمني موجب مي شود تا سلول هاي دفاعي بدن، به اشتباه، به ريشه موها حمله ور شوند و ريزش موها را پديد آورند. معمولاً اين بيماري ظرف مدت شش ماه، به خودي خود، بهبود پيدا مي كند اما در اين غير اين صورت، مراجعه به پزشك متخصص و پيگيري روند درماني خاص، موجب بهبودي خواهد شد. البته مصرف داروهاي تركيبي و محلول هاي مختص ريزش مو نيز، اثر بخش خواهند بود.

 

اثر شامپوها بر ریزش مو
ريزش موي حاد يكي از معضلاتي است كه اكثر زنان دچار آن هستند. در بعضي موارد هم رنگ كردن بيش از حد موها موجب آسيب ديدگي موها مي شود و با استفاده از بعضي شامپوها آن هم به دليل سازگار نبودن با مو و پوست سر نه تنها درمان صورت نمي گيرد بلكه مشكلات عديده اي هم به وجود مي آيد.
چرا كه استفاده از بعضي شامپوها توسط افرادي كه پوست چربي دارند موجب چرب تر شدن پوست خواهد شد.


در مقابل بعضي افراد در فصول سرد سال و پائيز دچار عارضه اگزماي سبوره مي شوند كه پوستشان چرب و دچار پوسته و خارش خواهد شد و همين امر باعث ريزش مو مي شود در صورت بر طرف شدن التهاب و خارش موجود ريزش مو نيز از بين خواهد رفت. در اين موارد به افراد توصيه مي شود از شامپوي خاصي استفاده كنند كه تنها با پوست تماس پيدا كند و از ماسك هاي مخصوصي استفاده كنند كه به پوست سر نرسيده و تنها ساقه موها به آن آغشته شود. به عنوان نمونه اگر موهايشان به سرعت چرب مي شود از شامپوي مخصوص موهاي چرب استفاده كنند. در ضمن پس از اينكه موها با شامپوي مخصوص شسته شدند، استفاده از شامپوي ضد شوره به مدت يك تا دو دقيقه در ناحيه كف سر، در كاهش شوره ها بسيار اثر بخش خواهد بود. افرادي كه علاوه بر شوره پوست سر، در ناحيه لاله گوش، كناره بيني و ابروها نيز دچار شوره مي شوند بايد به يك متخصص پوست و مو مراجعه كنند تا اقدامات لازم پزشكي براي درمان هر چه سريع تر، آغاز شود.