جوان سازی و رفع چین و چروک

روشهای جوانسازی پوست

skin-rejuvenation-2

 

همه افراد، چه زن، چه مرد، دوست دارند شادابی و طراوت پوستشان در دوران جوانی را همیشه با خود داشته باشند. با گذر زمان و افزایش سن این تمایل بیشتر می شود. برخی از افراد به دلایل محیطی و شاید مشکلات روحی، این نعمت طبیعی را زود تر از حد موعد از دست می دهند و در صدد بازیابی آن هستند. در این میان علم درماتولوژی با بهره گیری از تلکنولوژی جدید، به یاری علاقمندان به جوانی و زیبایی شتافته.

 

نسل جدید راههای جوانسازی پوست چه تفاوتهایی با نسل قدیم آن دارد؟

قبل از اینکه تکنولوژی لیزر وارد عرصه درمان بیماری های پوستی شود در دهه های 50 و 60 از روش های تخریب شیمیایی استفاده می شد که از انواع اسید مثل تری کلرو اسید استیک و گلیکولیک اسید به سطح پوست زده می شد و در آنها هم وقتی پوست ترمیم می شد ، قوام و رنگ ان بهتر می شد. اما واقعیت آن است که آسیب مواد شیمیایی قابل کنترل نیست و بستگی به درجه حرارت و رطوبت و تغییرات سطح پوست و عوامل فردی تغییر می کند. حال آنکه آسیب لیزر با تغییر پارامترهای انرژی و دانسیته قابل کنترل است.
با آمدن لیزرر آن روش ها کنار رفت. بنابر این لیزر گزینه خوبی است برای هر کسی که میخواهد قوام پوست خود را بهتر کند و حتی در افرادی که هیچگونه مشکلی ندارند میتوانند از نظر زیبایی با ایجاد رنگ صورتی و سطح درخشان پوست به بهبود پوستشان کمک کنند.

 

روشهای جوانسازی پوست چیست؟

روش های جوان سازی و زیبا سازی سطح پوست، به دو دسته تقسیم میشوند: درمانهایی که برای چروک های عمیق تر به کار می روند مثل بوتاکس و تزریق فیلرها و چربی و روش هایی که برای نو سازی و چروک های کم عمق تر به کار میروند که اینها معمولا باعث یک آسیب کنترل شده در پوست می شوند و بعد هنگامی که پوست میخواهد این آسیب را جبران کند و ترمیم شود، نتیجه ی آن پوستی صاف و زیبا تر و شفاف تر است.
امروزه بهترین روشی که به این منظور استفاده می شود لیزر co2 فراکشنال است که در واقع یک طیفی از امواج الکترو مغناطیس را به شکل ستون هایی از تخریب به نسج وارد می کند که میتوانند 80 تا 120 میکرون عمق داشته باشند.
هنگامی که یک آسیب کنترل شده شروع به ترمیم می کندنتایجی که بیمار می بیند به شکل بهتر شدن قوام پوست است. رنگ پوست یهتر میشود. اگر تغییرات رنگ دانه ای مثل خال، لک و کک و مک دارد کمتر می شود و رنگ پوست صورتی می شود و ته رنگ زردی که در اثر آسیب افتاب است ازر بین میرود.
چنانچه بیمار وقت کافی داشته باشد و این عمل را تکرار کند نتایج قابل ملاحظه ای حتی تا 80 درصد تخفیف چروک ها ریز و بهتر شدن تون پوست را می دهد اما حتی با یک بار لیزر فراکشنال پوست تغییرات قابل توجهی میکند.

 

نتیجه عمل لیزر به منظور جوانسازی، بعد از چه مدت برای بیمار قابل مشاهده خواهد بود؟

نتایج لیزر دو فاز دارد یک فاز فوری که بیمار دو هفته پس از عمل نتایج را می بیند. سپس 4 هفته پس از عمل مقداری از آن نتایج که در اثر ورم نسج از دست می رود و بعد تا 18 ماه به بهتر شدن خود ادامه می دهد.